O zegarkach

tosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu. Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony

O zegarkach

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.

Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.

Na schemacie:

W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.

Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości

Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy


Zegarek ? gadżet dla każdego

Jednym z gadżetów, które warto mieć jest zegarek. W praktyce nie ma problemu z tym, aby w sklepach z zegarkami znaleźć taki model, który będzie nam najbardziej pasował. Są to produkty wyjątkowo zróżnicowane zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności. Zwykły zegarek może odmierzać czas, ale te bardziej zaawansowane są dodatkowo datownikami, mogą być wodoszczelne, posiadają alarmy, stoper i inne przydatne w codziennym życiu funkcje. Im bardziej zaawansowany, tym oczywiście kosztowniejszy jest zegarek, ale warto brać pod uwagę przede wszystkim to, czy nam się podoba i jakie powinien spełniać funkcje, z których na pewno będziemy korzystać.


Spostrzeżenie to natchnęło go do dalszych

W roku 1637 Galileusz odkrył ruch wahadłowy. Stwierdził, że okres wahań wahadła jest niezmienny. Spostrzeżenie to natchnęło go do dalszych badań nad wahadłami o różnych długościach. W wyniku doświadczeń Galileusz ustalił drugie prawo ?czas trwania wahań zależy od długości wahadła?, czyli im wahadło jest dłuższe, tym dłuższy jest okres wahań.?
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar