Odzież medyczna - ważna jest higiena

kowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy ? nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów

Odzież medyczna - ważna jest higiena

Podsatwowe fakty

Sterylizacja, wyjaławianie ? jednostkowy proces technologiczny polegający na zniszczeniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych oraz zarodnikowych form mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać mechanicznie, fizycznie, bądź chemicznie, najczęściej używa się metod fizycznych. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy ? nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów (także wirusów) oraz ich form przetrwalnikowych.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterylizacja_(mikrobiologia)


Sprzęt medyczny w kardiologii

Troska o serce jest coraz bardziej konieczna, nie tylko z uwagi na coraz szybsze tempo życia, ale także na wiele stresów, na które narażony jest współczesny człowiek. Dlatego też osoby w pewnym wieku powinny się regularnie poddawać badaniom związanym właśnie z prawidłową pracą serca. Zaopatrzenie medyczne w kardiologii to przede wszystkim aparaty do przeprowadzania badań ekg. Jak możemy zauważyć, nawet w miejscach publicznych takich, jak stacje metra ostatnio pojawia się zaopatrzenie medyczne w postaci defibrylatorów. Aby wykorzystać je w prawidłowy sposób należy posiadać odpowiednie przeszkolenie, dlatego też ważne są kursy pierwszej pomocy, które mogą komuś bardzo pomóc czy nawet uratować życie.


Sterylizacja promienianiem - Wikipedia:

Promieniowanie UV
Wyjaławianie polega na naświetlaniu materiału promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie to zmienia strukturę kwasów nukleinowych, dlatego najsilniej działa na formy wegetatywne drobnoustrojów. Używa się fal o długości 210?328 nm (najbardziej aktywne jest promieniowanie o długości fali 254 nm), emitowanych np. przez lampy rtęciowe (niskociśnieniowa rura z kwarcu, wypełniona parami rtęci).

Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla ludzi ? może powodować między innymi stany zapalne skóry i zapalenie spojówek.

Promieniowanie ultrafioletowe nie przenika w głąb płynów i ciał stałych, jest absorbowane przez szkło i tworzywa sztuczne. Dlatego też wyjaławia się w ten sposób na ogół tylko powietrze lub powierzchnię przedmiotów. Jest to metoda pomocnicza.

Promieniowanie jonizująceedytuj
Sterylizacja promieniowaniem jonizującym przebiega zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni, przez produkty radiolizy wody. Źródłem tego promieniowania mogą być na przykład izotopy emitujące promieniowanie gamma ? zwykle używa się izotopu kobaltu 60Co. Sterylizacja radiacyjna (radapertyzacja) może też być prowadzona z wykorzystaniem wiązki elektronów lub promieniowania X (wytwarzanego w procesie konwersji e/X), uzyskiwanych w elektrycznym źródle promieniowania jakim jest akcelerator elektronów234.

Zwykle stosowaną dawką minimalna jest 25 kGy, dawniej stosowaną jednostką był (2,5 Mrad).

Metodę tę stosuje się do wyjaławiania materiałów termolabilnych ? wyrobów medycznych jednorazowego użytku, produktów leczniczych, kosmetyków oraz materiałów transplantacyjnych.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sterylizacja_(mikrobiologia)#Sterylizacja_promieniowaniem