
Jedną z najważniejszych usług oferowanych przez firmy działające w branży BHP jest przeprowadzenie audytu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Samo pojęcie audytu oznacza dokonanie oceny danej organizacji przez zewnętrzną i niezależną jednostkę. Jeśli więc jest mowa o wykonaniu audytu BHP, znaczy to nic innego, jak sprawdzenie czy dana firma spełnia wszystkie potrzebne wymagania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawcy mogą zlecić wykonanie audytu BHP odpowiedniej firmie, która sprawdzi i oceni, czy w miejscu pracy są spełnione wymagane przepisy. Po przeprowadzonym audycie, pracodawca otrzyma rzetelną informację o tym, czy w jego firmie są spełnione odpowiednie wymagania. Jednak samo otrzymanie protokołu z przeprowadzonej oceny to nie wszystko, ponieważ w razie jakichkolwiek nieprawidłowości pracodawca otrzyma także wskazówki, co należy poprawić. W przypadku, kiedy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia wymagania z zakresu BHP, dobrze jest zlecić wykonanie audytu profesjonalistom.
Outsourcing z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest często oferowany przez firmy działające w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Co jednak należy rozumieć przez samo pojęcie outsourcingu? Usługa outsourcingu polega na niczym innym, jak na przekazaniu pewnych funkcji firmie z zewnątrz. W przypadku ochrony przeciwpożarowej chodzi o przekazanie spraw z tym związanych do realizacji firmie BHP. Dzięki korzystaniu z usługi outsourcingu pracodawca nie musi się martwić o kwestie związane z PPOŻ, ponieważ wszystkim tym zajmie się odpowiednia firma. Największą zaletą outsourcingu jest to, że sprawy związane z ochroną przeciwpożarową są powierzone w ręce wykwalifikowanych specjalistów. Specjaliści do spraw PPOŻ oraz strażacy pomogą spełnić danej firmie wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej, zawarte w przepisach prawnych. W ramach outsourcingu ochrony przeciwpożarowej są także przeprowadzane audyty, aktualność przeglądów i legalizacji sprzętów gaśniczych oraz ogólne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.
Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej są obowiązkowe w danych zawodach. Także w placówkach oświaty organizowane są szkolenia pierwszej pomocy dla uczniów. Podczas uczestniczenia w kursie na prawo jazdy odbycie takiego szkolenia również jest obowiązkowe. Jak więc można zauważyć, grono odbiorców szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej jest dość spore, dlatego firmy działające w branży BHP przeprowadzają także kursy pierwszej pomocy. Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy powinno być odpowiednio dobrane do uczestników pod względem wieku, ale też pod względem wykonywanej pracy. Warto powierzyć prowadzenie szkolenia profesjonalistom, którzy dobiorą kurs właściwy do potrzeb danej grupy odbiorców. Przeszkolenie osób w zakresie pierwszej pomocy jest bardzo ważnym zadaniem, ponieważ właściwie przeprowadzona pomoc może uratować życie poszkodowanemu. Samo pojęcie pierwszej pomocy przedmedycznej oznacza zbiór czynności mających na celu ochronę życia lub zdrowia przed przybyciem służb lekarskich.
W wykonywaniu niektórych zawodów konieczne jest ukończenie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ukończenie szkolenia z pierwszej pomocy jest także wymagane podczas brania udziału w kursie na prawo jazdy. Jedną z wielu usług oferowanych przez firmy, które działają w branży BHP, jest szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w wypadkach drogowych. Ten rodzaj szkolenia jest skierowany głównie do osób, których charakter pracy wymaga częstego przemieszczania się samochodami, pociągami lub innymi środkami komunikacji. Program szkolenia pierwszej pomocy w wypadkach drogowych zawiera wiele punktów, w tym zabezpieczanie miejsca wypadku, rozpoznawanie stanów zagrożenia życia, wyciąganie poszkodowanych z samochodu i wiele innych. Samo szkolenie trwa około pięciu godzin i jest prowadzone przez kwalifikowanych i doświadczonych ratowników. Przeprowadzane akcje ratunkowe są pokazywane na specjalnym sprzęcie do szkoleń pierwszej pomocy przedmedycznej, co pozwala na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, danych zakładów pracy i przedsiębiorstw. Trzymanie się przepisów BHP jest o tyle ważne, że na ich straży stoi specjalny organ nadzoru zwany Państwową Inspekcją Pracy. Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest polskim organem nadzoru i kontroli, którego głównym zadaniem jest sprawdzanie, czy jest przestrzegane prawo pracy, a w szczególności przepisy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. PIP kontroluje także przepisy dotyczące zatrudnienia oraz innej pracy zarobkowej. W przypadku kiedy pracodawca nie jest pewien, czy jego działalność spełnia odpowiednie przepisy BHP, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP. Firmy zajmujące się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy posiadają w swojej ofercie usługę audytu BHP, który polega na sprawdzeniu czy w danym miejscu pracy spełnione są wymagania pod względem przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.